Koncert finałowyW  piątek 5 stycznia 2018 roku w Domu Kultury "Słowianin" odbył się koncert finałowy XIX Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 35 im. Jana Pawła II oraz parafię p.w. Miłosierdzia Bożego w Szczecinie. W koncercie wystąpili laureaci wszystkich kategorii wiekowych uczestniczący w przeglądzie, od przedszkolaków po uczniów szkół ponadgimnazjalnych, soliści i zespoły wokalno – muzyczne.


Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 pani Iwona Sobczyńska wraz z księdzem Kanonikiem Zdzisławem Brzozowskim jako gospodarze festiwalu  poprosili o uroczyste otwarcie koncertu Zastępcę Dyrektora Wydziału Oświaty UM w Szczecinie panią Iwonę Potrykus i Radną Rady Miasta Szczecin panią Renatę Łażewską. Pani dyrektor I. Potrykus i pani radna R. Łażewska wręczyły wszystkim laureatom dyplomy, nagrody, statuetki i pamiątkowe płyty z wszystkimi nagrodzonymi wykonaniami.
Festiwal od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, każdego roku bierze w nim udział kilkuset młodych miłośników świątecznego kolędowania ze Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego. Młodzi artyści wykonują w języku polskim kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej. Przeprowadzenie kolejnych etapów  festiwalu jest ogromnym przedsięwzięciem przekraczającym możliwości jednej szkoły  – etapy rejonowe organizowane są przez placówki oświatowe, współorganizatorów przeglądu:

  • Pałacu Młodzieży
  • Szkołę  Podstawową nr 23
  • Szkołę  Podstawową nr 51
  • Szkołę  Podstawową nr 55
  • Przedszkole Publiczne nr  23
  • Przedszkole Publiczne nr 52
  • Przedszkole Publiczne nr 62

Piątkową galę otworzyli reprezentujący Szkołę Podstawową nr 48 członkowie zespołu „Szczecinianie”.
Następnie licznie przybyła publiczność wysłuchała 16 utworów wykonanych przez laureatów. Wykonania były bardzo zróżnicowane, wszyscy z młodych wykonawców reprezentowali wysoki, niekiedy prawie profesjonalny poziom. Ogromne brawa świadczyły, że kolejne występy wzbudzały zachwyt słuchaczy.
Po raz pierwszy w festiwalu wystąpił zespół  ze Specjalnego Ośrodka Dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie. Natalia, Andżelika, Julia, Dominik, Jakub i Patryk są osobami niesłyszącymi i  ich naturalnym językiem jest język migowy. To za jego pomocą na festiwalu zinterpretowali treść kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Słowa przekazali gestami, a towarzyszące im emocje mimiką. Pokazali, że śpiewać można nie tylko głosem, ale również dłońmi i mową ciała.
Podczas koncertu już tradycyjnie zbierano głosy na nagrodę publiczności. W tym roku otrzymał ją zespół wokalno -  muzyczny z klasy III w SP – 35.
Nagrodę specjalną Kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego ufundowaną przez księdza Kanonika Zdzisława Brzozowskiego odebrała Natalia Ziembowska ze szkoły ponadgimnazjalnej w Chojnie.
Jak co roku koncert zakończono wspólnym wykonaniem przez laureatów i zaproszonych gości festiwalowej pieśni finałowej „Rodzi się Bóg”.
Wszystkim uczestnikom festiwalu oraz ich opiekunom gorąco dziękujemy, gratulujemy zdobytych nagród i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnym XX Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej.