Konieczność długotrwałego pozostawania w domu, izolacja od przyjaciół, bliższej i dalszej rodziny, komunikaty dobiegające z mediów, fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, to dla dzieci i młodzieży duży stres.

Dzieci, nawet te najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje, dlatego w tym trudnym dla wszystkich czasie zachęcamy do czytania.

Czytanie uspokajazarówno nas jak i dzieci, podnosi poczucie bezpieczeństwa, co więcej zbliża i jest inspirujące. Czytajmy dla rozwoju emocjonalnego dla odbycia najwspanialszych podróży, pozostając we własnych domach!

Gdzie szukać wartościowych lektur – mamy na to kilka pomysłów:

1. Przejrzyjcie Państwo podręczniki Waszych pociech! W podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej oraz do języka polskiego jest bardzo wiele wierszy, świetnych czytanek, opowiadań najlepszych współczesnych polskich autorów, znajdziecie tam też klasyków i fragmenty powieści.

2. Kolejne źródło dobrej lektury to Wasza domowa biblioteczka – na pewno macie tam pozycje, do których warto wrócić i pokazać dzieciom, co było dla Was ważne, gdy byliście w ich wieku.

3. Alternatywą jest także Internet:

– wielu autorów prowadzi swoje strony internetowe, blogi czy fanpage’e, gdzie zamieszczają teksty – często to niepublikowane wcześniej rarytasy;

– WOLNE LEKTURY,

znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony, Android, iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska. https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/

– Cała Polska Czyta Dzieciom, https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/

– serwis Legimi (cyfrowa biblioteka),

przygotował za darmo kolekcję 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom. Wszystkie książki dostępne są w formie ebooka, a część z nich dodatkowo można wysłuchać jako audiobooka.

Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/  kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce.
Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych;

https://ninateka.pl/filmy/teatr,sluchowiska – mamy tu: teatr, film, muzykę, literaturę

– aplikacja EmpikGo,

to platforma Empiku przeznaczona do legalnego czytania i odsłuchiwania audiobooków. Możemy ją pobrać z sklepu Play (można skorzystać z dwu tygodniowego okresu próbnego). Jednak, aby zacząć korzystać musimy się zarejestrować.

– Fundacja Powszechnego Czytania,- https://fpc.org.pl/dla-rodzicow/

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Kumor

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,
albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra
Henryk Sienkiewicz