Konieczność długotrwałego pozostawania w domu, izolacja od przyjaciół, bliższej i dalszej rodziny, komunikaty dobiegające z mediów, fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, to dla dzieci i młodzieży duży stres.
Dzieci, nawet te najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje, dlatego w tym trudnym dla wszystkich czasie zachęcamy do czytania.
Czytanie uspokaja – zarówno nas jak i dzieci, podnosi poczucie bezpieczeństwa, co więcej zbliża i jest inspirujące. Czytajmy dla rozwoju emocjonalnego dla odbycia najwspanialszych podróży, pozostając we własnych domach!
Gdzie szukać wartościowych lektur – mamy na to kilka pomysłów:
1. Przejrzyjcie Państwo podręczniki Waszych pociech! W podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej oraz do języka polskiego jest bardzo wiele wierszy, świetnych czytanek, opowiadań najlepszych współczesnych polskich autorów, znajdziecie tam też klasyków i fragmenty powieści.
2. Kolejne źródło dobrej lektury to Wasza domowa biblioteczka – na pewno macie tam pozycje, do których warto wrócić i pokazać dzieciom, co było dla Was ważne, gdy byliście w ich wieku.
3. Alternatywą jest także Internet:
– wielu autorów prowadzi swoje strony internetowe, blogi czy fanpage’e, gdzie zamieszczają teksty – często to niepublikowane wcześniej rarytasy;
– WOLNE LEKTURY,
znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony, Android, iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska. https://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/
– Cała Polska Czyta Dzieciom, https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/
– serwis Legimi (cyfrowa biblioteka),
przygotował za darmo kolekcję 20 tytułów, dedykowanych różnym grupom wiekowym – zarówno uczniom szkół podstawowych, jak i starszym nastolatkom. Wszystkie książki dostępne są w formie ebooka, a część z nich dodatkowo można wysłuchać jako audiobooka.
Aby sięgnąć po wybraną pozycję wystarczy wpisać na stronie https://www.legimi.pl/czas-na-czytanie/ kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce.
Kod wykorzystać można do 31 marca, natomiast książka przyznana będzie bez ograniczeń czasowych;
– https://ninateka.pl/filmy/teatr,sluchowiska – mamy tu: teatr, film, muzykę, literaturę
– aplikacja EmpikGo,
to platforma Empiku przeznaczona do legalnego czytania i odsłuchiwania audiobooków. Możemy ją pobrać z sklepu Play (można skorzystać z dwu tygodniowego okresu próbnego). Jednak, aby zacząć korzystać musimy się zarejestrować.
– Fundacja Powszechnego Czytania,- https://fpc.org.pl/dla-rodzicow/
Nauczyciel bibliotekarz Izabela Kumor
Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy,
albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra
Henryk Sienkiewicz