Koło Druku 3D – sprawozdanie z działalności w 2 semestrze w ramach programu Laboratoria Przyszłości

Nasze Koło Druku 3D ma za sobą wyjątkowo produktywne miesiące, podczas których uczniowie z pasją oddali się tworzeniu ciekawych projektów. Ich zaangażowanie i kreatywność zaowocowały stworzeniem oryginalnych nagród do konkursów i uroczystości szkolnych, które nie tylko wzbogaciły ofertę konkursową, ale także przyczyniły się do rozwoju umiejętności technicznych naszych uczniów.

Projekty i Inicjatywy:

• Foremki do ciastek

Na drukarkach 3d, które posiadamy dzięki programowi Laboratoria Przyszłości wydrukowaliśmy 19 foremek do ciastek w kształcie liczby π, uczniowie z klasy pani Oli Zwiech w kuchenkowie zajęli się wypiekami liczy π. Wypieki nie tylko zachwyciły swoim kształtem, ale i smakiem. Przedsięwzięcie to  potwierdza, że matematyka i technologia może być smaczna i łączyć ludzi.

• Domek 3D z Zasilaniem Bateryjnym

Na zajęciach uczniowie zaprojektowali domki 3D, które były zasilane baterią i oświetlane kolorowymi diodami. Po wydrukowaniu projektów, uczniowie mogli zabrać swoje domki do domu jako elementy dekoracyjne. W ten sposób, nauka przenosi się poza salę lekcyjną, umożliwiając uczniom dzielenie się swoją wiedzą i kreatywnością. Te projekty mogą służyć także jako pomoc dydaktyczna na lekcjach techniki w klasie 6, gdzie uczniowie uczą się łączyć obwody elektryczne. Poniżej projekty uczniów naszego koła.

• Dzień Bezpiecznego Internetu

W ramach wewnętrznego konkursu koła druku 3d uczniowie zaprojektowali i wydrukowali zakładki promujące bezpieczeństwo w sieci, które zostały nagrodami w szkolnym konkursie z okazji DBI. Zwycięzcy otrzymali także podstawki do telefonu z mienieniem każdego ze zwycięzców konkursu.

Zabytki przez wieki

W ramach konkursu techniczno-historycznego uczniowie stworzyli podstawki do kartek opisujących obiekty historyczne, które były wykorzystane na wystawie prac konkursowych. Mogą być wykorzystywane do innych konkursów w przyszłości. Stworzyli także jedną z nagród do konkursu w formie breloczka do kluczy przedstawiający wieżę Eiffla.

• Kręcące bączki

Uczniowie wyszukali w Internecie nagrody do obu konkursów: „Dzień Bezpiecznego Internetu” i „Zabytki przez wieki”. Bączki zapakowane zostały w pudełka z tematycznymi naklejkami i hasłami promującymi bezpieczne zachowania w Internecie oraz zabytkami świata.

Spinacze do torebek

Wyszukane w Internecie spinacze, posłużyły jako przypinka do torebek prezentowych, które stanowiły praktyczny i estetyczny dodatek do nagród.

• Nakładki na ołówki

Dodatek do nagród w konkursie „Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Proces wyszukiwania i poprawiania plików 3D to cenna lekcja dla uczniów, która rozwija praktyczne umiejętności związane z identyfikacją i rozwiązywaniem problemów.
Uczniowie uczą się oceniać jakość plików 3D i zrozumieć, jakie błędy mogą wystąpić w projektach.

• Wykorzystanie odpadów

Uczestnicy koła udowodnili, że można wykorzystywać odpady z druku 3D, które mogą być przetwarzane i ponownie wykorzystane do tworzenia nowych przedmiotów. Takie działania to ekologiczne podejście, które ma na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie ilości odpadów. To podejście, które łączy technologię z ekologią, dając możliwość tworzenia nowych przedmiotów.

Tutaj z tzw. saportu stworzyliśmy bączki, które kręciły się nie gorzej niż oryginalne projekty.

• Kolejne nagrody dla zwycięzców

Przegubowe (ruchome) rekiny drukowane w całości.

Nawet ściągane gotowe projekty, takie jak przegubowe ruchome rekiny, mogą być cenną lekcją dla uczniów. Takie projekty pozwalają uczniom zobaczyć w praktyce, jak możliwe jest drukowanie w całości ruchomych obiektów bez konieczności montażu poszczególnych części po wydrukowaniu.

• Przegubowe zwierzaki

Uczniowie naszego koła druku 3D odkryli pasję do tworzenia przegubowych i elastycznych zwierząt. Ich zainteresowanie wzbudziły modele, które mogą się poruszać i skakać. Ulubione modele to sprężynująca jaszczurka oraz zajączek. Inspirując się tymi wydrukami, uczniowie postanowili samodzielnie zaprojektować własne przegubowe zwierzęta. Efekty ich pracy prezentujemy poniżej.

Ulubione modele

Link do filmu jaszczurka

https://drive.google.com/file/d/1tS1cebE-akkY22uxRacrYUBzoTgiNHXB/preview

 

Link do filmu króliczek

https://drive.google.com/file/d/1UoW2R0VVc8WfrTsl0LmdCtlx3p8CytQT/preview

 

Nasze projekty:

Podsumowanie:

Dzięki tym dodatkowym projektom, Koło Druku 3D udowodniło, że potrafi stwarzać uczniom możliwość realizacji i rozwijania własnych pomysłów. Wszystkie projekty pozwoliły uczniom na wyrażenie siebie i swoich umiejętności technicznych.

Więcej informacji i zdjęć z naszej działalności tutaj:

https://wakelet.com/@Sp35Szczecin